יוזמה - מרכז לידע ולמחקר בחינוך - פרופ' ישראל ברטל - יו"ר
ליצירת קשר | English | للصفحة باللغة العربية | לדף הפייסבוק |

פרופ' ישראל ברטל - יו"ר

תקציר קורות חיים

פרופ' ישראל ברטל הוא היסטוריון, איש חינוך ועורך כתבי עת מדעיים בהיסטוריה. כיום משמש פרופסור (אמריטוס) בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים ומלמד היסטוריה של ארץ ישראל בתוכנית לתואר שני במכללה האקדמית תל חי. לפני כן שימש יו"ר החברה ההיסטורית הישראלית, דקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים והיה פרופסור אורח בכמה אוניברסיטאות מובילות באירופה ובצפון אמריקה, בהן הרוורד, ג'ונס הופקינס, מק'גיל, רטגרס, אוניברסיטת פנסילבניה, ו-UCL. כמו כן ייסד את כתב העת קתדרה ושימש אחד מעורכיו הראשונים, ערך את ספר העלייה הראשונה, ספר העלייה השנייה וכן סדרה בת שלושה כרכים על תולדות יהודי רוסיה.

נוסף על פעילותו האקדמית מילא פרופ' ברטל כמה תפקידים ציבוריים. בין היתר היה חבר בוועדות לתוכניות הלימודים בהיסטוריה במערכות החינוך בישראל ועמד בראש ועדת ברטל (2002-1995) שכתבה את תוכנית הלימודים בהיסטוריה לחטיבה העליונה. תוכנית זו משמשת עד היום במערכת החינוך הממלכתית.

מחקריו עוסקים בתולדות יהודי מזרח אירופה ותרבותם וכן בהיסטוריה של היישוב בארץ ישראל במאות ה-18, ה-19 וה-20. פרסם כמאתיים וחמישים מאמרים מדעיים, כתב וערך ספרי מחקר רבים וזכה בפרס לנדאו למדעים ולמחקר בתחום ההיסטוריה של ארץ ישראל.